
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.41 V |
| Min Input Voltage | 1.4 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 600 nA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 17 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 658
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23376
Ext.Price$0.23376
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23376 | $0.23376 |
| 10 | $0.20828 | $2.08280 |
| 50 | $0.18557 | $9.27850 |
| 100 | $0.16156 | $16.15600 |
| 500 | $0.14065 | $70.32500 |
| 1000 | $0.13540 | $135.40000 |
| 3000 | $0.13034 | $391.02000 |
| 5000 | $0.12338 | $616.90000 |
